У Сокоцу је јуче у организацији Удружења за српско изворно пјевање „Гласинац – Томо Боровина“ одржан Други сабор старог српског изворног пјевања „Романијо, док ти име траје, чуваћемо твоје обичаје“ који је у порти Цркве Светог пророка Илије окупио око 300 учесника из 40 пјевачких друштава из Српске, Србије и Црне Горе, као и два културно-умјетничка друштва, гусларе, фрулаше, двојничаре и ауторе епских стихова.
![](https://infocentar.ba/wp-content/uploads/2024/09/DSC-0917-scaled.jpg)
Парох соколачки протојереј-ставрофор Илија Чупић поздравио је учеснике сабора у порти Цркве Светог пророка Илије и благословио њихов рад на очувању српске традиције и обичаја.
![](https://infocentar.ba/wp-content/uploads/2024/09/DSC-0905-1-scaled.jpg)
Предсједник соколачког Удружења за српско изворно пјевање „Гласинац – Томо Боровина“ Миленко Ковач рекао је да је циљ ове манифестације да се пјесмом сачувају обичаји и традиција Сарајевско-романијске, Горњодринске, Херцеговачке и Дурмиторске регије.
- Осим наступа око 40 изворних пјевачких група, посјетиоци су могли да уживају у наступу младих чланова Културно-умјетничког друштва „Романијска врела“ из Мокрог, у звуцима гусала Лазара Чолаковића, Илије Бакмаза и омладинског првака гусала Републике Српске Милоша Дракула, те ауторке епских стихова Маријане Вукотић – рекао је Ковач.
![](https://infocentar.ba/wp-content/uploads/2024/09/DSC-0921-1-scaled.jpg)
Сабор је званично отворио посланик у Народној скупштини Републике Српске Страхиња Башевић који је истакао да се организовањем оваквих манифестација наставља његовање народних обичаја на Романији познатој по јунаштву, добрим домаћинима и гостопримству, те његовање традиције која је одржала српски народ у саборности окупљен око цркве и вјере.
Прилику да први наступе на Сабору, имали су најмлађи чланови Удружења за српско изворно пјевање „Гласинац – Томо Боровина“, а потом и старији сазив ове групе чувара изворне народне пјесме романијског и гласиначког краја.
![](https://infocentar.ba/wp-content/uploads/2024/09/DSC-0927-scaled.jpg)
Предсједник Удружења за очување традиције и културе женске изворне групе „Планинке“ са Пала Винка Чечар, нагласила је да ово Удружење једно од првих група које су почеле са оживљавањем изворне народне пјесме.
- Све то је уродило плодом и касније оснивањем великог броја изворних група. Ми смо чувари традиције сарајевско-романијске чувене изворне пјесме и свих српских вриједности и обичаја. Некада се није много причало, све се пјесмом оживљавало. Наши људи у тешком прогону су носили са собом пјесму у срцу и гдје су се насељавали ширили су своје обичаје – подсјетила је она.
На Сабору су наступили и чланови мушке пјевачке групе Културно-умјетничког друштва „Козара“ из Горњих Подградаца које постоји од 1926. године и има 130 чланова распоређених у седам секција.
![](https://infocentar.ba/wp-content/uploads/2024/09/DSC-0904-scaled.jpg)
Небојша Бандука из мушке пјевачке групе „Филип Вишњић“ Братунац истакао је да ову групу представљају они Срби који су по потписивању Дејтонског мировног споразума морали да напусте своја вјековна огњишта у сарајевским општинама.
- Чувамо обичаје и традицију Сарајевског поља и пјевамо најтеже сарајевске пјесме, односно популарни двојац. Част нам је и задовољство што смо на нашој слободарској Романији да се одужимо браћи који се нама увијек одазову – поручио је Бандука.
![](https://infocentar.ba/wp-content/uploads/2024/09/DSC-0886-scaled.jpg)
Предсједник Културно-умјетничког друштва „Црепољско“ Источни Стари Град Драгиша Радоња које има мушку и женску изворну групу „Јахорина“, навео је да ова група постоји већ 20 година, те да тренутно броје 18 чланова.
- Сваке године долазимо на Соколац, без обзира које удружење организује Сабор. Циљ оваквих дружења је промоција и очување културне баштине и преношење традиције на млађа покољења, у чему се и успјело, јер је све више младих у изворним пјевачикм групама. Народ постоји онолико колико постоји једна култура, а ово је нешто старије од свих нас, наш идентитет. Ако изгубимо идентитет онда нећемо знати шта смо, ко смо и одакле смо – закључио је Радоња и додао да посјећују све саборе широм РС, Србије и Црне Горе, та да су учествовали и на Сабору у Бугарској гдје су освојили прво мјесто.
![](https://infocentar.ba/wp-content/uploads/2024/09/DSC-0887-scaled.jpg)
Солиста Мушке изворне групе „Свети Ђорђе“ из Новог Горажда Миломир Елез истакао је да са групом од 10 чланова наступа на сличним манифестацијама и да имају фолклорну групу младих од 15 чланова, своје фрулаше, гусларе и здравичара Драгољуба Стојановића, вишеструког побједника на такмичењу здравичара у Гучи.
- Наш Сабор у Новом Горажду јр надалеко познат, а ове године смо га организовали по 21. пут и то је уједно и најстарији Сабор у Републици Српској – нагласио је Елез.
Организатор Другог сабора старог српског изворног пјевања је Удружење за српско изворно пјевање „Гласинац – Томо Боровина“ уз подршку градоначелника Источног Сарајева Љубише Ћосића, посланика у Народној скупштини Републике Српске Страхиње Башевића, Специјалне болнице за психијатрију Соколац, Општинске управе, те више привредника из Сокоца, Источног Сарајева и Пала.