Одржан Други сабор старог српског изворног пјевања „Романијо, док ти име траје, чуваћемо твоје обичаје“

0
164
Фото: Инфо центар Соколац

У Сокоцу је јуче у организацији Удружења за српско изворно пјевање „Гласинац – Томо Боровина“ одржан Други сабор старог српског изворног пјевања „Романијо, док ти име траје, чуваћемо твоје обичаје“ који је у порти Цркве Светог пророка Илије окупио око 300 учесника из 40 пјевачких друштава из Српске, Србије и Црне Горе, као и два културно-умјетничка друштва, гусларе, фрулаше, двојничаре и ауторе епских стихова.

Фото: Инфо центар Соколац

Парох соколачки протојереј-ставрофор Илија Чупић поздравио је учеснике сабора у порти Цркве Светог пророка Илије и благословио њихов рад на очувању српске традиције и обичаја.

Фото: Инфо центар Соколац

Предсједник соколачког Удружења за српско изворно пјевање „Гласинац – Томо Боровина“ Миленко Ковач рекао је да је циљ ове манифестације да се пјесмом сачувају обичаји и традиција Сарајевско-романијске, Горњодринске, Херцеговачке и Дурмиторске регије.

  • Осим наступа око 40 изворних пјевачких група, посјетиоци су могли да уживају у наступу младих чланова Културно-умјетничког друштва „Романијска врела“ из Мокрог, у звуцима гусала Лазара Чолаковића, Илије Бакмаза и омладинског првака гусала Републике Српске Милоша Дракула, те ауторке епских стихова Маријане Вукотић – рекао је Ковач.
Фото: Инфо центар Соколац

Сабор је званично отворио посланик у Народној скупштини Републике Српске Страхиња Башевић који је истакао да се организовањем оваквих манифестација наставља његовање народних обичаја на Романији познатој по јунаштву, добрим домаћинима и гостопримству, те његовање традиције која је одржала српски народ у саборности окупљен око цркве и вјере.

Прилику да први наступе на Сабору, имали су најмлађи чланови Удружења за српско изворно пјевање „Гласинац – Томо Боровина“, а потом и старији сазив ове групе чувара изворне народне пјесме романијског и гласиначког краја.

Фото: Инфо центар Соколац

Предсједник Удружења за очување традиције и културе женске изворне групе „Планинке“ са Пала  Винка Чечар, нагласила је да ово Удружење једно од првих група које су почеле са оживљавањем изворне народне пјесме.

  • Све то је уродило плодом и касније оснивањем великог броја изворних група. Ми смо чувари традиције сарајевско-романијске чувене изворне пјесме и свих српских вриједности и обичаја. Некада се није много причало, све се пјесмом оживљавало. Наши људи у тешком прогону су носили са собом пјесму у срцу и гдје су се насељавали ширили су своје обичаје – подсјетила је она.

На Сабору су наступили и чланови мушке пјевачке групе Културно-умјетничког друштва „Козара“ из Горњих Подградаца које постоји од 1926. године и има 130 чланова распоређених у седам секција.

Фото: Инфо центар Соколац

Небојша Бандука из мушке пјевачке групе „Филип Вишњић“ Братунац истакао је да ову групу представљају они Срби који су по потписивању Дејтонског мировног споразума морали да напусте своја вјековна огњишта у сарајевским општинама.

  • Чувамо обичаје и традицију Сарајевског поља и пјевамо најтеже сарајевске пјесме, односно популарни двојац. Част нам је и задовољство што смо на нашој слободарској Романији да се одужимо браћи који се нама увијек одазову – поручио је Бандука.
Фото: Инфо центар Соколац

Предсједник Културно-умјетничког друштва „Црепољско“ Источни Стари Град Драгиша Радоња које има мушку и женску изворну групу „Јахорина“, навео је да ова група постоји већ 20 година, те да тренутно броје 18 чланова.

  • Сваке године долазимо на Соколац, без обзира које удружење организује Сабор. Циљ оваквих дружења је промоција и очување културне баштине и преношење традиције на млађа покољења, у чему се и успјело, јер је све више младих у изворним пјевачикм групама. Народ постоји онолико колико постоји једна култура, а ово је нешто старије од свих нас, наш идентитет. Ако изгубимо идентитет онда нећемо знати шта смо, ко смо и одакле смо – закључио је Радоња и додао да посјећују све саборе широм РС, Србије и Црне Горе, та да су учествовали и на Сабору у Бугарској гдје су освојили прво мјесто.
Фото: Инфо центар Соколац

Солиста Мушке изворне групе „Свети Ђорђе“ из Новог Горажда Миломир Елез истакао је да са групом од 10 чланова наступа на сличним манифестацијама и да имају фолклорну групу младих од 15 чланова, своје фрулаше, гусларе и здравичара Драгољуба Стојановића, вишеструког побједника на такмичењу здравичара у Гучи.

  • Наш Сабор у Новом Горажду јр надалеко познат, а ове године смо га организовали по 21. пут и то је уједно и најстарији Сабор у Републици Српској – нагласио је Елез.

Организатор Другог сабора старог српског изворног пјевања је Удружење за српско изворно пјевање „Гласинац – Томо Боровина“ уз подршку градоначелника Источног Сарајева Љубише Ћосића, посланика у Народној скупштини Републике Српске Страхиње Башевића, Специјалне болнице за психијатрију Соколац, Општинске управе, те више привредника из Сокоца, Источног Сарајева и Пала.

1
2
3
4
4-1
6-1
5
9
5-1
6
29
37
7
8
32
27
11
12
12-1
15-1
13
14
39
15
33-2
16
17
18
33
19
20
21
38
22
23
40
26
24
34
25
36
28
41
31
30
35
10
previous arrow
next arrow