Европска унија је рањиво подручје са аспекта стабилности и развоја, док са друге стране јача улога земаља БРИКС-а, а за Републику Српску важно је да оствари сарадњу са пријатељским земљама, поручено је са данашње научне трибине „Економска перспектива западног Балкана“.
Научни скуп организовао је Одбор за економске науке Одјељења друштвених наука Академије наука и умјетности Републике Српске.
Академик Рајко Томаш истакао је да су се земље западног Балкана формално опредијелиле да постану чланице ЕУ која тренутно тешко постиже консензус о начину рјешавања криза.
Он каже да се у таквим околностима поставља питање каква је судбина Балкана који је с једне стране опредијељен да иде ка европским интеграцијама, а с друге стране те интеграције излажу га повећаном ризику због властитих политичких и економских проблема.
- У таквим условима могуће је неколико препорука, а прва је не одрицати се права на властиту стратегију економског развоја. То би требале слиједити земље западног Балкана, затим користитити све могућности на глобалном и регионалном тржишту, те имати компетентну владу, рекао је Томаш новинарима у Бањалуци.
Академик Мирослав Јовановић сматра да је идеја ЕУ добра, али како је вријеме пролазило данас се показала нестабилном и нефункционалном.
Он је подсјетио да су до сада четири земље напустиле ЕУ, јер у протеклих 15 година нема договора о кључним питањима.
- Услови за приступање ЕУ су све тежи за земље нашег региона па се поставља питање да ли ће јој икада приступити. Мислим да неће и то не због услова него питања да ли ће уопште постојати у будућности и да ли ће бити довољно привлачна да се остане њен члан, оцијенио је Јовановић, те навео да постоје и друге могућности као што је БРИКС – платформа за сарадњу без уцјена.
Он сматра да Република Српска треба да пошаље своју економску делегацију у Кину, односно у земље које су пријатељски настројене према њој.
Професор на Економском факултету у Источном Сарајеву Марко Ђого рекао је да су програм стабилизације, придруживања и план раста инструменти ЕУ којима желе да БиХ учине сличнијом себи.
- БиХ 25 година чека, а ЕУ има велике проблеме сама и то је по мени један хуманистички и модернистички пројекат, покушај да се помире разлике и вишевјековни сукоби кроз неку сарадњу и тај пројекат почиње да заостаје у конкурентности са Кином, САД, па и за неким другим регионима свијета, закључио је Ђого.