Одржан Седми сабор старог српског пјевања „Пјевај, Романијо“

0
115
Фото: "Инфо центар" Соколац

У организацији Културно-умјетничког друштва /КУД/ „Завичај“ одржан је Седми сабор старог српског пјевања „Пјевај, Романијо“ који је у парохијском дому Романијске Лазарице окупио 30 учесника, изворних пјевачких група, гуслара и пјесника из Србије, Црне Горе и Републике Српске.

Протојереј-ставрофор Илија Чупић поздравио је учеснике сабора и благословио њихов рад на очувању српске традиције и обичаја.

Сабор су отворили и први наступили чланови Културно-умјетничког друштва /КУД/ „Завичај“ са Сокоца.

Фото: „Инфо центар“ Соколац

Слободан Комленовић, члан КУД-а „Завичај“ истакао је да одржавање Сабора седму годину за редом указује на значај и посвећеност људи оваквом начину очувања традиције код Срба.

  • Имамо мушке и женске изворне пјевачке групе, младу пјевачку групу са Пала, младе гусларе Лазара Чолаковића и Немању Цуровића, те пјеснике Маријану Вукотић, Недељка Жугића и Сашу Николића. Цјелокупан рад и организовање оваквих догађаја не би било могуће без финансијске помоћи институција, привредних субјеката и физичких лица са подручја наше општине, нагласио је Комленовић.
Фото: „Инфо центар“ Соколац

Учешће на Сабору четврти пут за редом узела је и група „Завичајци“ из Чачка која потиче са обронака Голије, Мучња и Јавора.

  • Наш састав „Завичајци“ основан је 2001. године и тежимо ка томе да одржимо стару српску пјесму из свих крајева Србије. Представљамо се пјесмом из наше Западне Србије. Омладина данас није заинтересована за овакву врсту његовања и очувања традиције, па ми по годинама представљамо једну релативно млађу пјевачку групу, истакао је вођа пјевачке групе „Завичајци“ Бранко Поледица.
Фото: „Инфо центар“ Соколац

На Сабору су наступили и чланови групе „Сретењска свитања“ из Раниловића код Аранђеловца који су и ове године својим доласком увеличали догађај.

  • Од малих ногу сам у фолклору и волим овај вид очувања традиције. Наша пјевачка група има осам чланова, али поједини чланови због приватних обавеза нису у могућности да пјевају овдје, са нама. Представићемо се дивном и преко 200 година старом пјесмом „Ој, Космају“. Деценијама његујемо ту и све пјесме које су потекле од нашег народа, нагласио је члан мушке пјевачке групе „Сретењска свитања“ Драган Јоцић.
Фото: „Инфо центар“ Соколац

Најмлађи учесници Сабора старог српског пјевања, младе „Паљанке“ одлучиле су да наставе стопама својих бака и дједова и у овом изопаченом времену успију сачувати нити правих и квалитетних вриједности које су Срби стварали годинама уназад.

  • Све је мање наших вршњака који воле ову врсту пјевања и овакав начин очувања традиције. Међутим, ми смо поносне што смо у овој ношњи и окружене овим дивним људима. Старији чланови наше групе се труде да нам на што бољи и квалитетнији начин пренесу умјеће пјевања, казале су чланице млађе групе „Паљанке“.
Фото: „Инфо центар“ Соколац

Чланица пјевачког друштва „Момчило Тешић“ из Пожеге Добрила Стевановић, са својим друштвом годинама његује шумадијски мелос пјевајући га кроз различите крајеве како родне Србије, тако и Републике Српске.

Фото: „Инфо центар“ Соколац

За представнице Удружења за очување народног стваралаштва „Митровданак“ из Источног Новог Сарајева, Сабор на Сокоцу је неизоставан догађај на који се сваке године врло радо одазову.

  • Никад не пропуштамо ово дружење, јер и ми правимо сличан догађај 9. новембра и желимо да нас наши пријатељи почасте својим доласком. Колико год да се ми трудимо да традицију оваквог пјевања одржимо, она се полако губи и тањча јер немамо подмлатка. Одржавање оваквих манифестација је од изузетног значаја за све Србе, јер један изгубљен  обичај је и један изгубљен народ, закључили су из овог Удружења.
Фото: „Инфо центар“ Соколац

Својим извођењем пјесама програм су увеличали и млади гуслари Лазар Чолаковић и Немања Цуровић.

У част одржавања Седмог сабора старог српског пјевања, пјесникиња Маријана Вукотић написала је и пјесму којом је поздравила присутне госте. Такође, пјесник Недјељко Жугић казао је своју пјесму посвећену Романијској Лазарици у чијем парохијском дому је и одржана манифестација.

  • Одржавање ове манифестације је од непроцјењиве важности како за очување обичаја и традиције, тако и цјелокупне историје српског народа. Данас казујем о највећој бици у току Другог свјетског рата против нациста, у којој је 5. октобра 1943. године ослобођен Вишеград, а затим Рогатица, рекао је српски војвода и епски пјесник Саша Николић.
Фото: „Инфо центар“ Соколац

Организатор Седмог сабора старог српског изворног пјевања је Културно-умјетничко друштво „Завичај“ са Сокоца уз подршку града Источно Сарајево, Министарства за културу Републике Србије, Црквене општине Соколац, Шумског газдинства „Романија, општине Соколац, те више компанија и појединаца са подручја општине Соколац.

 

1
2
3
4
4-1
6-1
5
9
5-1
6
29
37
7
8
32
27
11
12
12-1
15-1
13
14
39
15
33-2
16
17
18
33
19
20
21
38
22
23
40
26
24
34
25
36
28
41
31
30
35
10
previous arrow
next arrow