У организацији Културно-умјетничког друштва /КУД/ „Завичај“ одржан је Седми сабор старог српског пјевања „Пјевај, Романијо“ који је у парохијском дому Романијске Лазарице окупио 30 учесника, изворних пјевачких група, гуслара и пјесника из Србије, Црне Горе и Републике Српске.
Протојереј-ставрофор Илија Чупић поздравио је учеснике сабора и благословио њихов рад на очувању српске традиције и обичаја.
Сабор су отворили и први наступили чланови Културно-умјетничког друштва /КУД/ „Завичај“ са Сокоца.
Слободан Комленовић, члан КУД-а „Завичај“ истакао је да одржавање Сабора седму годину за редом указује на значај и посвећеност људи оваквом начину очувања традиције код Срба.
- Имамо мушке и женске изворне пјевачке групе, младу пјевачку групу са Пала, младе гусларе Лазара Чолаковића и Немању Цуровића, те пјеснике Маријану Вукотић, Недељка Жугића и Сашу Николића. Цјелокупан рад и организовање оваквих догађаја не би било могуће без финансијске помоћи институција, привредних субјеката и физичких лица са подручја наше општине, нагласио је Комленовић.
Учешће на Сабору четврти пут за редом узела је и група „Завичајци“ из Чачка која потиче са обронака Голије, Мучња и Јавора.
- Наш састав „Завичајци“ основан је 2001. године и тежимо ка томе да одржимо стару српску пјесму из свих крајева Србије. Представљамо се пјесмом из наше Западне Србије. Омладина данас није заинтересована за овакву врсту његовања и очувања традиције, па ми по годинама представљамо једну релативно млађу пјевачку групу, истакао је вођа пјевачке групе „Завичајци“ Бранко Поледица.
На Сабору су наступили и чланови групе „Сретењска свитања“ из Раниловића код Аранђеловца који су и ове године својим доласком увеличали догађај.
- Од малих ногу сам у фолклору и волим овај вид очувања традиције. Наша пјевачка група има осам чланова, али поједини чланови због приватних обавеза нису у могућности да пјевају овдје, са нама. Представићемо се дивном и преко 200 година старом пјесмом „Ој, Космају“. Деценијама његујемо ту и све пјесме које су потекле од нашег народа, нагласио је члан мушке пјевачке групе „Сретењска свитања“ Драган Јоцић.
Најмлађи учесници Сабора старог српског пјевања, младе „Паљанке“ одлучиле су да наставе стопама својих бака и дједова и у овом изопаченом времену успију сачувати нити правих и квалитетних вриједности које су Срби стварали годинама уназад.
- Све је мање наших вршњака који воле ову врсту пјевања и овакав начин очувања традиције. Међутим, ми смо поносне што смо у овој ношњи и окружене овим дивним људима. Старији чланови наше групе се труде да нам на што бољи и квалитетнији начин пренесу умјеће пјевања, казале су чланице млађе групе „Паљанке“.
Чланица пјевачког друштва „Момчило Тешић“ из Пожеге Добрила Стевановић, са својим друштвом годинама његује шумадијски мелос пјевајући га кроз различите крајеве како родне Србије, тако и Републике Српске.
За представнице Удружења за очување народног стваралаштва „Митровданак“ из Источног Новог Сарајева, Сабор на Сокоцу је неизоставан догађај на који се сваке године врло радо одазову.
- Никад не пропуштамо ово дружење, јер и ми правимо сличан догађај 9. новембра и желимо да нас наши пријатељи почасте својим доласком. Колико год да се ми трудимо да традицију оваквог пјевања одржимо, она се полако губи и тањча јер немамо подмлатка. Одржавање оваквих манифестација је од изузетног значаја за све Србе, јер један изгубљен обичај је и један изгубљен народ, закључили су из овог Удружења.
Својим извођењем пјесама програм су увеличали и млади гуслари Лазар Чолаковић и Немања Цуровић.
У част одржавања Седмог сабора старог српског пјевања, пјесникиња Маријана Вукотић написала је и пјесму којом је поздравила присутне госте. Такође, пјесник Недјељко Жугић казао је своју пјесму посвећену Романијској Лазарици у чијем парохијском дому је и одржана манифестација.
- Одржавање ове манифестације је од непроцјењиве важности како за очување обичаја и традиције, тако и цјелокупне историје српског народа. Данас казујем о највећој бици у току Другог свјетског рата против нациста, у којој је 5. октобра 1943. године ослобођен Вишеград, а затим Рогатица, рекао је српски војвода и епски пјесник Саша Николић.
Организатор Седмог сабора старог српског изворног пјевања је Културно-умјетничко друштво „Завичај“ са Сокоца уз подршку града Источно Сарајево, Министарства за културу Републике Србије, Црквене општине Соколац, Шумског газдинства „Романија, општине Соколац, те више компанија и појединаца са подручја општине Соколац.