Бањалука: Званичници Српске, представници града и борачких организација у обиласку централног споменика (ФОТО)

262
Фото: РТРС
Званичници Републике Српске, представници града Бањалука и борачких организација присуствују церемонији у Бањалуци у оквиру које ће обићи локацију на којој се гради централно спомен-обиљежје погинулим борцима Одбрамбено–отаџбинског рата.

Церемонији присуствују предсједник Републике Српске Милорад Додик, предсједник Народне скупштине Ненад Стевандић, премијер Радован Вишковић, министар рада и борачко-инвалидске заштите Данијел Егић, градоначелник Драшко Станивуковић, представници борачких организација и грађани.

Изградња централног централног спомен-обиљежја погинулим борцима Одбрамбено–отаџбинског рата почела је на Видовдан, 28. јуна прошле године, а планирани рок изградње је 300 дана.

Споменик ће имати 62 стуба који симболизују број бригада које су се бориле за Републику Српску, у средини ће бити дрво тисе, док би у подземном дијелу требало да буду музеј и спомен-соба.

Споменик граде фирме „Нискоградња“ из Лакташа, „Тектон“, „АБЦ солушн“ и Центар за пројектовање и консалтинг из Бањалуке.

Градска администрација је симболично на 30 година постојања Републике Српске расписала конкурс за идејно рјешење централног спомен–обиљежја на локацији у центру града – између Музеја савремене умјетности Републике Српске, Градске управе и Храма Христа Спаситеља.

Фото: Градска управа

У редовима Војске Републике Српске било је 210.000 бораца, а 23.801 њен припадник положио је живот у Одбрамбено-отаџбинском рату за одбрану Српске.