Игуман манастира Хиландар архимандрит Методије посјетио „Нови Зејтинлик“

Велика част за општину Соколац угостити угледног духовног вођу једне од најважнијих светиња

545

Игуман манастира Хиландар архимандрит Методије посјетио је јуче Српско војничко спомен-гробље „Нови Зејтинлик“ у Сокоцу, гдје је са локалним свештеницима служио помен за 963 српска борца који почивају на овом светом мјесту.

Игуман Методије обишао је Храм Свете Петке који се налази у овом гробљу, а након служења помена, са локалним свештенством окадио је гробове српских бораца и прелио их вином.

  • Ми, живећи у манастиру Хиландару, веома смо блиски „Зејтинлику“ у Солуну и ми, садашњи монаси смо се посебно потрудили да се на „Зејтинлику“ у Солуну служи Света литургија за покој душа свих ратника који ту почивају још из времена Првог светског рата. То је био један од наших најважнијих духовних подухвата који смо у посљедњих година осим монашког живота у манастиру, себи поставили као задатак, тако да се редовно сваке суботе за покој њихових душа служи помен у Храму Светог великомученика Ђорђа. Највећа молитва за њих је Света литургија и зато сам овде посебно осетио радост улазећи у Храм Свете Петке и на „Нови Зејтинлик“ гдје су похрањени посмртни остаци страдалих бораца. Сетимо се увек да су се први хришћани, када још храмова није ни било, окупљали и служили Свету литругију баш на гробовима светих мученика навео је игуман Методије. Дакле. Молећи се на овом светом месту служећи Свете литургије, ми у ствари настављамо оно што су радили хришћани првих времена – подсјетио је архимандрит.

Он је поручио да су борци који почивају на овом гробљу дали живот за православну вјеру и за слободу, како би сачували неокаљану истинитост вјере и српску историју, а идентитет народни остао за све потомке као примјер.

  • Ми смо замолили надлежног архијереја Његово високопреосвештенство митрополита крфског Нектарија, великог пријатеља српског народа и Српске православне цркве, да се заједно на острву Виду, где постоји спомен-костурница и где је у близини Плава гробница, служе помени за душе пострадалих војника – додао је архимандрит Методије.

Предсједник Скупштине општине Соколац Слободан Амовић изразио је велико задовољство и част што су имали прилику да угосте угледног духовног вођу једне од најважнијих светиња.

  • Долазак игумана Методија представља значајан догађај за нашу заједницу, јер ће допринијети продубљивању духовних веза, културне сарадње и међусобног разумијевања. Општина Соколац је поносна што је домаћин овом угледном представнику манастира Хиландар и очекујемо да ће овај сусрет бити прилика за заједничко јачање традиције и идентитета српског народа, као и за размјену искустава и идеја – казао је Амовић.

Предсједник Борачке организације општине Соколац Александар Марковић, рекао је да је овој организацији такође велика част што је игуман манастира Хиландар, архимандрит Методије посјетио „Нови Зејтинлик“.

Српско војничко спомен-гробље „Нови Зејтинлик“ у Сокоцу јуче су посјетили и представници локалне управе и борачких организација општина Источна Илиџа и Соколац, а посјета је настављена обиласком Манастира Светог великомученика Георгија – „Соколице“ на Равној Романији.