Искуства показују да странце када намећу идеје и правила не занимају ни Устав ни закони, али без обзира на те опструкције мора им бити јасно да нестали, као ни ратни злочини над Србима, неће бити заборављени, поручио је директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих Милорад Којић.

Којић је рекао да бошњачки и међународни представници не престају да омаловажавају српске жртве и породице које још трагају за својим најмилијима.

Он је подсјетио и да прича о успостављању завода за судску медицину на нивоу БиХ није од јуче, јер је таквих покушаја било и раније.

„Српска има Завод за судску медицину. То је уставна надлежност ентитета и Брчко дистрикта. Такав покушај преноса надлежности, злоупотребом процеса тражења несталих који је у потпуном застоју, и то захваљујући Бошњацима који траже да се та надлежност преносе на ниво БиХ, је најобичније политикантство и покушај злоупотребе породица. То је морбидна, нељудска и непримјерена злоупотреба зарад политике и политикантства“, рекао је Којић за „Глас Српске“.

Он је истакао да је Српска у протеклом периоду нудила веома конкретна рјешења за реформу Института за нестала лица БиХ.

„Ту је потпуно нелегална управљачка структура, Привремени управни одбор који не постоји као законска ни уставна категорија, али је очигледно, када странци намећу, да их не интересују закон ни Устав“, додао је Којић.

Он је подсјетио да постоји опште неповјерење породица и институција Српске у Институт и његов будући рад ако не дође до промјена у управљачкој структури.

„Нудили смо опцију у којој се може направити помак, али странци и Бошњаци то нису хтјели. Они желе да вријеме учини своје, да већи дио Срба не буде пронађен, а злочини над Србима не буду процесуирани“, закључио је Којић.