Министар спољне трговине и економских односа у Савјету министара Сташа Кошарац поздравио је одлуку Владе Републике Српске о привременој мјери за ограничење висине цијене пелета према којој се дефинише највиша малопродајна цијена на 480 КМ по тони, плус ПДВ.
„У моменту када се цијели свијет суочава са кризом енергената, а посљедично томе и растом цијена, институције Републике Српске су показале одговорност и сензибилитет према грађанима. На основу иницијативе новоизабраног предсједника Републике Српске Милорада Додика, Влада је усвојила одлуку о органичењу цијене пелета, примарно водећи рачуна о сваком човјеку у Српској“, поручио је Кошарац.
Он је изразио очекивање да ће институције Федерације БиХ /ФБиХ/ слиједити примјер Владе Републике Српске, како би дошло до хармонизације цијене пелета у оба ентитета у најкраћем могућем року, саопштено је из Министарства спољне трговине и економских односа у Савјету министара.
Кошарац је подсјетио да је Савјет министара недавном одлуком о привременој забрани извоза одређених шумских дрвних сортимената и производа од дрвета забранио извоз пелета до 31. јануара наредне године.
Истом одлуком, додао је, Министарство спољне трговине задужено је да, у оквиру својих надлежности и у координацији са другим надлежним институцијима на свим нивоима власти у БиХ, нађе начин за увођење извозних ограничења за одређене шумске дрвне сортименте и производе од дрвета, све у складу са достављеним иницијативама ентитетских надлежних институција.
„То практично значи да одлука Савјета министара о забрани извоза пелета може бити коригована, уколико ентитетске институције то иницирају. Уважавајући уставне надлежности, у константној смо комуникацији са ресорним ентитетским министарствима и анализирамо стање на тржишту, како бисмо пронашли рјешење које ће бити задовољавајуће и за наше грађане, али и за компаније које се баве спољнотрговинским прометом“, рекао је Кошарац.
С тим у вези, он је најавио да ће у наредних десет дана организовати нови радно-консултативни састанак са представницима надлежних ентитетских министарстава и привредних комора Републике Српске и ФБиХ.
„Наш приједлог биће да, након што утврдимо биланс стања, идемо са увођењем извозних квота, на начин да се одреди тачна количина пелета која се може извозити, а да при томе потребе домаћег тржишта не буду угрожене нити у једном сегменту“, нагласио је Кошарац.
Према његовим ријечима, оптимално рјешење било би да се домаћим произвођачима пелета омогући извоз 50 одсто производње, а да 50 одсто пласирају на тржиште Републике Српске и ФБиХ.





































