„Теслин“ тржишни удио електричних возила могао би „пасти“ са данашњих 70 на само 11 одсто до 2025. године, пошто је компанија суочена са повећаном конкуренцијом „Џенерал Моторса“ и „Форда“, тврди најновије издање годишње студије „Ратови аутомобила“.
Према аутору истраживања Џону Марфију, вишем аналитичару за аутомобиле у „Банк оф Америка Мерил Ланч“, „Џенерал Моторс“ и „Форд престићи ће „Теслу“ до средине деценије, јер ће имати отприлике по 15 одсто тржишног удјела у електричним возилима.
То је повећање од око десет одсто у односу на тренутну позицију оба та произвођача аутомобила.
Разлог напретка су нови производи попут „Ф-150 Лијатинг“ и електричних камиона „Силверадо ЕВ“, који ће, према истој студији, подстаћи спектакуларан раст „Моторса“ и „Форда“.
„Доминација коју је `Тесла` имала на тржишту електричних возила, посебно у САД, је завршена. У идуће четири године јако ће се промијенити ствари“, сматра Марфи.
Он процјењује да ће Тесла изгубити своју доминантну позицију на тржишту електричних возила, јер не шири свој портфељ довољно брзо да би одржао корак са другим произвођачима аутомобила и новим „стартаповима“ који повећавају своју линију електричних возила.
Марфи наводи да је главни извршни директор „Тесле“ Илон Маск посљедњих десет година „имао вакуум у којем није било велике конкуренције“.
Компанија „Тесла“ више пута је одгодила пуштање на тржиште „Сајбертрика“, а планови за сљедећу генерацију „Роудстера“ такођер су одгођени.
Према најновијим најавама „Тесле“, електрични камион и спортски аутомобил ући ће у производњу идуће године.
„Илон Маск није се кретао довољно брзо. Био је охол и сматрао је да га други произвођачи аутомобила никада неће сустићи и да никада неће бити у стању учинити оно што он ради, али то се сада дешава“, истиче Марфи.
„Форд“ процјењује да ће произвести два милиона електричних возила широм свијета до 2026, док „Џенерал моторс“ најављује да ће имати капацитет од више од два милиона електричних возила у Сјеверној Америци и Кини до 2025. године.

































