МИТРОПОЛИТ ХРИЗОСТОМ: СВЕТИ ЋИРИЛО И МЕТОДИЈЕ УТЕМЕЉИЛИ ДУХОВНИ И КУЛТУРНИ ИДЕНТИТЕТ

Република Српска - Источно Сарајево - Универзитет - слава

98

Његово високопреосвештенство митрополит дабробосански Хризостом рекао је да су просвјетитљи Свети Ћирило и Методије својом мисијом утемељили духовни и културни идентите словенских народа.

Обраћајући се поводом крсне славе Универзитета у Источном Сарајеву – Светих Ћирила и Методија, митрополит је указао да су Света браћа словенским народима донијели не само писменост и образовање, већ и вјеру у Христа.

Нагласио је да без духовног узрастања и спознаје Христа као Сина Божијег нема ни истинског смисла живота и напретка друштва.

„Шта морамо извући као највећу поуку? Непрестано напредовање у науци, у изучавању свега онога што човјека чини срећним и Божијим човјеком. Не само да се бавимо наукама овога свијета, већ да спознамо Христа Господа, да њега упознамо као Сина Божијега“, поручио је митрополит Хризостом.

Он је подсјетио да су Ћирило и Методије, по благослову Цркве, дошли међу словенске народе да проповиједају Јеванђеље и просвјећују народ, те да су својим дјелом оставили трајно духовно насљеђе.

Министар за научнотехнолошки развој и високо образовање Републике Српске Драга Мастиловић рекао је да Универзитет у Источном Сарајеву своју крсну славу обиљежава још од 1994. године, односно од ратног периода, те да је ријеч о важном симболу трајања и развоја ове високошколске установе.

„Желим да Универзитет у Источном Сарајеву напредује, развија се и да има све више студената. На овом Универзитету је и Богословски факултет, што сигурно даје посебну димензију и Универзитету и овој слави“, навео је Мастиловић.

Ректор Универзитета у Источном Сарајеву Милан Кулић истакао је да је ово један од ријетких универзитета на српским просторима који има своју крсну славу, подсјетивши да је традиција установљена непосредно након оснивања Универзитета 1992. године.

„Ово је знак да наш универзитет наставља традицију образовања и просвјетитељства на овим просторима. Веома је свечан дан за нас, а традиционално у оквиру обиљежавања славе вршимо и промоцију доктора наука“, рекао је Кулић.

Он је навео да је у претходној години на Универзитету у Источном Сарајеву докторске дисертације одбранило 11 кандидата, од којих ће сутра 10 свечано бити промовисано, чиме ће укупан број промовисаних доктора наука на овом универзитету достићи 579.