Припремила: Жељана Поњарац
Соколачким ученицима данас су додијељене награде за све радове који су били пријављени на конкурсу на тему „Романија, херојски завичај романијских бригада“, у оквиру програма обиљежавања 32 године од оснивања Прве Романијске пјешадијске и Друге Романијске моторизоване бригаде.
Награде су уручене ученицима који практично нису награђени, али су показали коректну сарадњу. Такође, то представља знак захвалности за сјећање на погинуле борце, који су своје животе положили за слободу и стварање Републике Српске.

„Када смо расписали конкурс био сам мало песимиста по питању одзива. Међутим, како су почели да пристижу радови у Борачку организацију тако је растао тај оптимизам. Позитиван одзив, са једне стране, један топао дјечији допринос и однос према задатој теми, даје на неки начин став да та култура сјећања као битан сегмент сваког друштва, посебно друштва које има богату историјску прошлост као што то има наше друштво, има практично будућност. Мислим управо на ова поколења, млађе генерације, односно ученике који ће у неком наредном периоду бити заштитници наших националних интереса и који ће на неки начин његовати и баштинити и традицију Одбрандбено-отаџбинског и ослободилачких ратова, као и културу сјећања у цјелини“, истакао је предсједник Предсједништва Борачке организације општине Соколац Жељко Поповић.

Он је изразио задовољство за изузетну сарадњу како са ученицима тако и са руководством Основне школе „Соколац“ као и Средњошколског центра „Василије Острошки“ из Сокоца. Та успјешна сарадња била је примарни циљ Борачке организације за протеклу годину.
„Као примјер те добре сарадње могу да наведем добар дио тих практичних активности које су реализоване у претходном периоду. У великом спремању спомен собе свој допринос је дало и 20 ученика Средњошколског центра „Василије Острошки“. Друга активност је организација историјског часа за ученике средњих и основних школа са подручја општине Пале, Мокро и Соколац, на Српском војничком спомен-гробљу „Нови Зејтинлик“ у Сокоцу. Одзив је био фантастичан, 250 дјеце је присуствовало том часу. Трећа активност је наградни конкурс на који се одазвало око 60 дјеце из основне и средње школе“, рекао је Поповић.

Борачка организација општине Соколац у наредном периоду планира обилазак и посјету Спомен-комплексу Стари Брод и Милошевићи. Та активност би требало да се реализује у току године у складу са њиховим финансијским могућностима. Поповић је истакао да вјерује да ће сарадња између Борачке организације и школских центара временом све више расти и да је ово један диван почетак.



































