Служењем Литургије у Цркви Светог пророка Илије, парастосом и полагањем вијенаца на Централни споменик у Сокоцу и посјетом Спомен-соби, данас је у организацији Борачке организације општине Соколац обиљежен 21. мај – Дан романијских бригада.
Кроз Прву романијску пјешадијску и Другу романијску моторизовану бригаду током ратних дејстава прошло је око 15.000 бораца.

Нико Кошарац, био је припадник Илијашке бригаде. У истој бригади била су и његова два сина, Спасимир и Миломир који су заједно погинули на Крстовдан 18. јануара 1994. године на Коритима код Средњег.
- Спасимир је био рођен 1971. године, а Миломир 1974. Старији Спасимир, био је рођен на данашњи дан, исто је био Спасовдан. Након рата, избјегли смо на Соколац. Овакве догађаје треба обиљежавати, јер све што се не чува од заборава, временом нестаје. Важно је да млађе генерације знају шта се дешавало и како је стварана Република Српска. Много је бораца дало животе и њихова жртва не смије бити заборављена. Зато овакви скупови треба да се одржавају и у будућности. Сматрам да је потребно више пажње посветити породицама погинулих бораца и њиховој дјеци, посебно када је ријеч о запошљавању и животним условима – поручио је Кошарац.

Мирко Тривић, био је ратни командант Друге романијске моторизоване бригаде, у периоду након одласка генерала Радислава Крстића на дужност у Дрински корпус.
- Током рата био сам на простору Романије, Сарајевско-романијске регије и Подриња, а на Соколац сам дошао из Гардијске бригаде. Највише памтим тешка времена у којима је српско становништво са ових простора било приморано да напушта своје домове и уточиште тражи на Романији. Народ овог краја, поред организовања у војне јединице, морао је да пружи помоћ избјеглом становништву, а касније и да прихвати пресељене гробове са подручја Сарајевске регије на Соколац и Мали Зејтинлик, данас Нови Зејтинлик. Тешко је наћи нешто што је више оптеретило српски народ на овим просторима – закључио је Тривић.
Како је истакао, посебно му је драго што се сваке године окупља са саборцима, командантима и командирима.
- Нажалост, сваке године нас је све мање, али је важно да се одазовемо и да нас буде што више на окупљањима и одавању почасти онима који су своје животе уградили у Републику Српску. Вјерујем да њихова жртва није била узалудна и да ће Република Српска живјети вјечно – увјерен је он.

Предсједник Борачке организације Републике Српске Милован Гагић је нагласио да су међу јединицама које су дале велики допринос биле и двије романијске бригаде.
- Романија је кроз историју позната по храбрим људима и борцима који су дали велики допринос у одбрани ових простора и Републике Српске. Велики број бораца из ових бригада, по неким подацима близу хиљаду је положио животе за слободу. Због тога је важно да се овакви догађаји обиљежавају масовније и достојанствено, како би млађе генерације училе да је српска војска бранила свој народ, своја огњишта и слободу. Не смијемо дозволити да се историја прекраја и да се заборави истина о жртви и борби српског народа за опстанак – додао је Гагић.
Предсједник Борачке организације општине Соколац Александар Марковић је такође изразио задовољство што су се данас окупили у великом броју како би сачували од заборава све оне људе који су за Републику Српску дали оно највриједније – своје животе.
- Посебно радује присуство великог броја делегација, иако овакви скупови заслужују још већу подршку и присуство народа. Важно је да млади знају какву је жртву поднио српски народ како би данас живјели у миру и имали своју Републику Српску – навео је Марковић.

Предсједник Скупштине општине Соколац Слободан Амовић је казао да се данас, обиљежавајући Дан романијских бригада, са дубоким поштовањем одаје почаст свим борцима који су храбро и часно бранили свој народ и Републику Српску.
- Романијске бригаде остале су симбол жртве, јединства и патриотизма, а наша је дужност да чувамо успомену на погинуле борце и поштујемо њихове породице. Нека је вјечна слава јунацима Романије и хвала им за допринос стварању и одбрани Републике Српске – поручио је Амовић.
Вијенце на Централни споменик испред зграде Општине Соколац положиле су делегације Борачке организације Републике Српске, Борачке организације општине Соколац и командант Друге романијске моторизоване бригаде Мирко Тривић, Града Источно Сарајево, Општине Соколац, Полицијске станице Соколац, Организације старјешина Војске Републике Српске ОО Соколац, Равногорског покрета Соколац, Гардијске бригаде, СУБНОР-а Соколац, затим Културно-умјетничка друштва „Гласинац – Томо Боровина“ и „Завичај“, те ученици основне и средње школе са подручја Сокоца.

Припадници романијских бригада учестовали су у борбама на ратиштима широм Српске и успјешно извршавали све задатке.
Прва романијска пјешадијска бригада одликована Медаљом Петра Мркоњића, а Друга романијска моторизована бригада Орденом Немањића.
Након полагања вијенаца, услиједила је посјета Спомен-соби и скуп гостију у салону „Романијапутеви“, на коме је уприличено обраћање званица, културно-умјетнички програм и свечани ручак.
Поводом 21. маја – Дана романијских бригада, Борачка организација општине Соколац расписала је конкурс за најбољи литерарни и ликовни рад. Право учешћа имали су ученици основне и средње школе са подручја општине Соколац.
У категорији од првог до четвртог разреда основне школе, прво мјесто за најбољи литерарни рад освојио је Матија Нешковић, а прво мјесто за најбољи ликовни рад у освојио је Борис Башевић.

У категорији од петог до деветог разреда основне школе, прво мјесто за најбољи литерарни рад освојила је Маријана Барјактаревић, док је прво мјесто за најбољи ликовни рад освојио је Петар Дебелногић.
У категорији средње школе, прву награду за најбољи литерарни рад освојио је Иван Боровчанин.
Током додијела награда, констатовано је да је на адресу Борачке организације општине Соколац стигао велики број квалитетних радова, међу којима се посебно истичу три, те је стручни жири одлучио да прошири наградни фонд за средњу школу, односно да прву награду за најбољи ликовни рад подијели и додијели Бојани Дебелногић и Катарини Тошић, док је друго мјесто и награду освојила Маја Грујић.

У музичком дијелу програма наступили су Културно -умјетничка друштва „Завичај“ и „Гласинац – Томо Боровина“, средњошколка Ивана Грујић и млади гуслар Немања Цуровић.





































