Одржано првенство Републике Српске у атлетици за сениоре и пионире – На стадиону „Бара“ 178 атлетичара из 23 клуба

160

На градском стадиону „Бара“ у Сокоцу јуче одржано Појединачно првенство Републике Српске у атлетици за сениоре и пионире. Овај спортски догађај окупио је бројне такмичаре из различитих клубова широм Српске, који су се надметали у атлетским дисциплинама.

Према ријечима предсједника Атлетског клуба „Гласинац“ Жарка Арбиње, због техничких детаља управо они су организатори већине атлетских такмичења на подручју Републике Српске.

  • Задовољни смо бројем учесника и организацијом такмичења. На овом првенству учешће је узело 23 клуба са укупно 178 такмичара, који су имали око 220 стартних позиција. Сениорска атлетика је у кризи и број сениорских такмичара је заиста мали. То није проблем само код нас, већ је присутан на нивоу цијеле БиХ. Ипак, радује нас што су младе генерације константне и што показују велики потенцијал, истакао је Арбиња.

Делегат испред Атлетског савеза Републике Српске, Срето Крстић, нагласио је значај овог такмичења и указао на потребу да се атлетика више промовише.

  • Такмичење је било подијељено у двије категорије – сениорску и пионирску, а учесници су се надметали у тркачким и скакачким дисциплинама. Једино се дисциплина скок с мотком традиционално одржава у Бањалуци, због техничких немогућности да се реализује овдје. С обзиром да је атлетика краљица спортова, сматрам да би требало да се више промовише и да добије већу пажњу јавности. Оваква такмичења показују да постоји велики потенцијал, нарочито међу млађим генерацијама, и зато је важно да им обезбиједимо услове и подршку, додао је он.

Атлетски клуб „Леотар“ из Требиња већ годинама важи за један од најтрофејнијих клубова у Републици Српској, са богатом традицијом и бројним успјесима у различитим узрасним категоријама. Тренер овог клуба, Никола Бољановић, истакао је да су на првенство у Сокоцу довели око двадесет такмичара из обје узрасне категорије, наглашавајући да резултати које постижу нису случајност, већ плод озбиљног и преданог рада.

  • Резултати које смо до сада постигли показују квалитет нашег рада, што и није изненађење јер смо успјели да омасовимо клуб. На дворанском првенству за млађе узрасне категорије били смо најтрофејнији клуб, што је доказ да радимо систематично и са јасним циљем. У односу на остале клубове, ми највише пажње посвећујемо омасовљењу и данас имамо највећи број такмичара – од школице спорта па све до сениора. Ипак, проблем нам представља сениорска категорија, јер дјеца због даљег школовања често напуштају спорт. То је изазов са којим се суочавамо, али вјерујем да ћемо упорношћу и добрим радом успјети да задржимо младе у атлетици, нагласио је Бољановић.

Атлетичари „Гласинца“ су на такмичењу остварили запажене резултате. У пионирској категорији златне медаље освојила је Јана Јакшић у дисциплинама 100 метара с препонама и 300m. У дисциплинама бацање копља и кугле златне медаље освојила је Катарина Јововић. Андреа Нинковић заузела је треће мјесто у бацању кугле, а Ана Мимић је освојила бронзу у скоку удаљ.

У категорији сениора у дусциплини бацање копља Анђела Ковачевић је заузеле друго мјесто,  Алексанар Лучић прво, а Ратко Ђуровић друго мјесто. У дисциплини скок удаљ Анастасија Новаковић је освојила сребро а Емилија Радоњић бронзу. Ове двије атлетичарке оствариле исти пласман и у дисциплини троскок. У дисциплини 800 метара сребро је освојила Екатарина Јовановић. Сениорска женска екипа Гласинца освојила је  бронзу у дисциплини 4х100 метара.

Иако временски услови нису баш ишли на руку такмичарима, првенство је протекло у доброј атмосфери и уз фер надметање. Киша и вјетар су у појединим тренуцима отежавали су наступе, али то није умањило борбеност и жељу учесника да постигну што боље резултате.