Почело пошумљавање заштитног појаса

234

Шумско газдинство „Романија“ Соколац покренуло је акцију пошумљавања заштитног појаса који се простире уз градско насеље. Овај појас, подигнут прије око четири деценије, имао је кључну улогу у смањењу утицаја вјетра на насеље, али је током година претрпио значајна оштећења усљед сушења стабала и напада поткорњака.

Директор Шумског газдинства „Романија“ Соколац, Горан Косорић, истиче да се акција одвија плански и да је ово тек почетак ширег процеса обнове заштитног појаса.

  • У току је акција пошумљавања заштитног појаса који има вјетрозаштитну улогу за градско насеље Соколац. Овај појас је дуги низ година успјешно обављао своју функцију, али је усљед времена и напада наметника значајно проријеђен. Током посљедње деценије суочили смо се са великим проблемом сушења стабала и нападом поткорњака, па смо морали извршити чишћење старог и обољелог дрвећа. Наш циљ је да појасу вратимо првобитни сјај и заштитну функцију коју је имао. Пошумљавање ће се одвијати у два термина – прољећном и јесењем. У овој фази планирано је да засадимо око 1.000 садница контејнерске смрче 2+1, уз ангажовање око 50 радника нашег газдинства. Већа акција нас очекује у октобру, а данашња садња представља тек почетак ширег процеса обнове, казао је Косорић.

Заштитни појас око Сокоца, подигнут још осамдесетих година, деценијама је био природни штит града од јаких вјетрова и климатских непогода. Циљ пошумљавања је да се обнови првобитна функција заштитног појаса и врати изглед који је деценијама красио простор Сокоца.