Синдикат образовања, науке и културе Републике Српске затражио је да са ресорним министарством, односно Владом Српске, потпише посебни колективни уговор за запослене у предшколским и установама културе које се финансирају из буџета локалних заједница ради дефинисања почетних коефицијената и цијене рада чиме би се направио први корак у уједначавању примања ових људи у цијелој Српској.
Предсједник овог синдиката Драган Гњатић позвао је министра просвјете и културе Српске Наталију Тривић да сагледа актуелну ситуацију и размотри њихове приједлоге, те напоменуо да знају да Министарство не може локалној заједници наметнути ни коефицијенте, ни плате, ни примања, али да већ постоје такви колективни уговори.
- Постоји више таквих колективних уговора које су потписали неки министри и синдикати за локалну самоуправу, социјалну заштиту и не тражимо ништа више, али ни мање у односу на те људе. Мото наших колега у предшколским и установама културе, које се финансирају из буџета локалних заједница, је да дијелимо судбину локалне заједнице у којој живимо и радимо, рекао је Гњатић на конференцији за новинаре у Добоју.
Он је указао да запослени у предшколским и установама културе, које се финансирају из буџета локалних заједница, нису имали повећање примања, што је неопходно имајући у виду растућу инфлацију и цијене основних животних намирница.
Гњатић сматра да локалне заједнице треба да учине све да повећају примања овим радницима, додајући да је Синдикат за то добио препоруку Савеза општина и градова.
Предсједник Синдикалне организације предшколске установе „Наша радост“ из Модриче Драгиња Брадашевић каже да су радници у прешколским установама незадовољни, јер немају никакво повећање плата као што имају запослени у образовном сектору.
„С обзиром на ова поскупљења пали смо на дно и очекујемо да се у кратком времену ријеши наше питање“, рекла је Брадашевићева.
У Добоју је одржана сједница Регионалног одбора Синдиката образовања, науке и културе.

































