Начелник Рогатице Нинослав Прелић очекује да ће ова општина у наредне двије године имати погон за комплетну прераду кромпира.
Прелић је рекао да je разговарао са министром пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске Савом Минићем о подстицајима за производњу кромпира, односно о покретању погона за његову прераду.
Он је навео да су из ресорног министарства најавили да ће, уз подршку предсједника Српске Милорада Додика, издвојити 500.000 КМ за ту намјену, што ће бити довољно за прву фазу пројекта, односно производњу полуфиналног производа, у којој ће се кромпир гулити и вакуумирати.
Прелић је рекао да је са Минићем договорена сарадња Министарства и општине у организацији пољопривредне изложбе и сајма у првој половини септембра, који ће ове године бити међународног карактера.
Оснивач Пољопривредне задруге „Агроплан“ Озрен Планојевић рекао је новинарима да је окупио произвођаче који желе да уђу у посао прераде конзумног кромпира, за шта је добио подршку ресорног министарства и општине Рогатица.
Планојевић је додао да произвођачи у складиштима имају кромпира у вриједности од око два милиона КМ, што указује да је погон за прераду потребан.
Он је навео да располажу објектом за прераду кромпира, машине за дораду, калибрирање и паковање, те да слиједи набавка опреме за љуштење и вакуумирање кромпира.
Планојевић је рекао да ће у каснијој фази пројекта имати и смрзнути програм.

































