Први међународни џудо турнир „Срце Романије“ окупио око 450 такмичара из четири земље

338

Соколац је јуче био у знаку спорта – Међународни џудо турнир „Срце Романије“ окупио је такмичаре из више земаља и претворио наш град у праву арену борилачког духа. Публика је уживала у дану испуњеном спортским узбуђењем и доказом да је џудо симбол дисциплине, истрајности и спортског надметања.

Турнир је отворио начелник општине Соколац Страхиња Башевић који је истакао да су овакве спортске манифестације од великог значаја за нашу општину.

  • Овакви догађаји окупљају младе људе, промовишу спорт и здрав начин живота а нашу општину стављају у календар битних спортских догађаја. Са скромним улагањима управа Џудо клуба „Гласинац“ прави значајне резултате и једна је од свијетлих тачака спорта у нашој општини. Суочени са разним финансијским проблемима, нисмо у могућности да испоштујемо овај клуб, онако како смтрам да би требало, али надам се да ћемо већ од наредне године имати могућност да посветимо пажњу да на адекватан начин помогнемо џудо у Сокоцу, да добије заслужено прво мјесто, казао је Башевић.

Организатор турнира био је Џудо клуб „Гласинац“ а према ријечима тренера у овом клубу Милорада Ђуровића, догађај је окупио око 450 такмичара из Србије, Македоније, Црне Горе и Босне и Херцеговине.

  • Задовољни смо што смо успјели да обезбиједимо добру организацију и услове за све учеснике. Велики број такмичара и гостију је доказ да наш турнир има значај у региону и да ће у наредним годинама постати још препознатљивији. Посебан квалитет турниру дале су интернационалне судије које суде на балканским и европским такмичењима, што је резултирало високим нивоом суђења и организације самог такмичења, рекао је Ђуровић и додао да су 53 борца џудо клуба „Гласинац изашла“ на татами и да су постигли значајне резултате.
  • Освојили смо девет златних, двије сребрне и шеснаест бронзаних медаља. У укупном поретку били смо други по броју одличја, али смо као домаћини награду препустили нареднима. Веома сам задовољан резултатима, јер показују да наш рад са дјецом и младима даје плодове и да „Гласинац“ има свијетлу будућност, поручио је Ђуровић.

Славко Кулић предсједник скупштине Џудо клуба „Бежанија“ из Београда презадовољан је организацијом турнира и истиче да имају добру сарадњу са „Гласинцом“.

  • На турниру је учествовало 25 наших такмичара узрасних категорија од 6 до 14 година. Жао нам је што смо једини клуб који је дошао из Србије, јер је истог дана одржано Првенство Војводине, па је велики број клубова био усмерен на тај догађај. Овакви сусрети показују колико је џудо постао важан део спортске сцене региона и колико се брзо шири међу младима. Управо та енергија и масовност дају снагу клубовима да наставе са радом и да подстичу нове генерације да се опробају у овом спорту. Џудо је спорт који је доживио велику експанзију у протеклих пар година, што је велики успјех за један некомерцијални спорт. Све је већи одзив деце на тренинге, а турнир у Сокоцу је још један доказ да интересовање расте и да овај олимпијски спорт има сигурну будућност. Зато је важно да се обезбеди више средстава за улагање у инфраструктуру и развој, како би се младим спортистима омогућили бољи услови за рад и напредак, сматра Кулић.

Ђорђије Стојанов из Џудо клуба „Дрим“ из Струге, Македонија, истакао је да су на турнир дошли први пут, са седам такмичара, да се лијепо друже и да је организација на високом нивоу. Стојанов је нагласио да је џудо најбољи спорт јер учи поштовању, самопоуздању и дисциплини, али и развија тимски дух и упорност код дјеце.

Предсједник Џудо клуба „Романија“ са Пала и члан Скупштине џудо савеза БиХ  Дражен Суботић истакао је задовољство одличном организацијом турнира и изразио наду да ће „Гласинац“ у будућности имати прилику да организуе такмичења на вишем нивоу.

  • Популарност џудоа на Палама али и генерално у Источном Сарајеву је велика, и један је од најпопуларнијих спортова. Наш клуб броји око 80 чланова и са „Гласинцом“ имамо одличну сарадњу. Једном мјесечно имамо заједничке тренинге што даје добре резултате који се виде на државним и међународним првенствима. Јако су важна и учешћа на такмичењима. Сигуран сам да ће сваки такмичар који је учествовао на овом турниру бити за једну степеницу бољи и да ће понијети лијепе успомене али и нова искуства која ће им помоћи у даљем бављењу овим спортом, казао је Суботић.

Џудо клуб „Соколови“ из Зворника на турнир је довео 50 такмичара свих узрасних категорија, а према ријечима тренера у овом клубу Сузане Дамјановић задовољни су организацијом турнира.

  • Наш клуб је један од најпопуларнијих спортских клубова у Зворнику, а џудо генерално у Републици Српској има јако добру позицију јер је спорт за све, али бих посебно истакла да је јако популаран и међу дјевојчицама које могу да направе бржи и бољи резултат. Иначе је џудо јако атрактиван и користан спорт и препоручила бих свој заинтересованој дјеци да се поробају у овом спорту. Оно што нас радује јесте да се из године у годину повећава број чланова, што показује да млади препознају вриједност џуда као спорта који гради карактер, дисциплину и здрав начин живота, додала је Дамјановићева.

Укупни пласман на турниру донио је најбољи резултат Џудо клубу „Соколови“ из Зворника, који је освојио златни пехар. Друго мјесто припало је клубу из Сокоца, али су као домаћини награду препустили нареднима, па је сребрни пехар отишао у руке ЏК „Рогатица“, док је бронзани освојио је ЏК „Гацко“.

Соколац је овим такмичењем још једном показао да може бити центар спортских дешавања у региону, а успјешна организација и атмосфера обећавају да ће „Срце Романије“ постати традиција која ће окупљати све више младих џудиста у годинама које долазе.