Битни фактори који су значајно позитивно утицали на план пословања Специјалне болнице за психијатрију у претходне три године и који ће знатно утицати на пословање у 2025. години су раније завршена реконструкција мушког акутног одјељења, реконструкција мушког акутног одјељења Б и реконструкција женског акутног одјељења.

Вршилац дужности директора Специјалне болнице за психијатрију Соколац Драган Булајић је истакао да је захваљујући ресорном министарству, у овој години издвојено 150.000 КМ за реконструкцију женског рехабилитационог одјељења.
- Завршена је тендерска процедура и радови су у току. Планирамо још набавку новог санитетског возила за потребе наше Установе. Одобрен нам је и Пројекат реконструкција, изградња и опремање четири психијатријске установе у РС, након завршене пројектне документације, у ишчекивању смо почетка реализације и тог пројекта – најавио је Булајић.
Он подсјећа да поред Фонда здравственог осигурања РС, Специјална болница за психијатрију остварује приходе од разних донација, поврата акциза, рефундације боловања, рефундације приправника, те од грантова ресорног министарства и Пројекта јавних инвестиција Владе РС.
- Са Фондом здравственог осигурања РС, потписан је Анекс уговора, којим је повећана цијена болничког дана за акутну психијатрију са 130 КМ на 140 КМ, те за хроничну психијатрију са 74 КМ на 85 КМ. Све ово је урађено, зато што је у јануару дошло до повећања минималне цијене рада, повећање од 100 КМ медицинским сестрама и техничарима, повећање цијена ноћног рада, те посљедње повећање плата свим радницима од 1. априла – појаснио је он.

У сарадњи са Владом РС, Министарством финансија РС и Министарством здравља и социјалне заштите РС надају се обезбјеђивању новчаних средстава кроз Програм јавних инвестиција, како би се извршила реконструкција зграде радно-окупационе терапије и уколико буде могуће управне зграде.
- Првенствено је неопходна замјена столарије и фасаде како би побољшали енергетску ефикасност. То су два објекта на којима је у наредном периоду потребно извршити одређену адаптацију и реконструкцију, да би свакодневни рад и боравак био олакшан. Већ имамо обећање од ресорног министарства и Министарства финансија да ће у овој години бити обезбјеђена средства за неуплаћене порезе и доприносе за период од 2016. до 2019. године – додао је Булајић.

У прошлој години, ријешен је велики проблем рушења и уклањања старе аустро-угарске грађевине која се налазила у оквиру Установе, а која је представљала велику опасност због урушавања.
Како Булајић истиче, све наведено је урађено уз велику помоћ Владе РС, Министарства здравља и социјалне заштите РС, Републичке управе Цивилне заштите, града Источно Сарајево, те општина Источно Ново Сарајево, Пале, Трново, Рогатица и Власеница.

Булајић је констатовао да је у претходној 2024. години, Специјална болница за психијатрију остварила 48.092 болничка дана или 1.764 лијечена пацијента, што значи да је искоришћеност капацитета болнице била 93 одсто.
- Према доступним подацима, од свог почетка 1958. године па све до данас, кроз болницу је прошло преко 30.000 болесника. Капацитет наше Установе је 153 кревета, док је тренутно 140 пацијената на лијечењу и тај број је највећи у посљедњих неколико година. Запослено је 128 радника што према важећим актима представља оптималан број запослених лица. Међу њима је пет приправника и два радника на одређено вријеме. Поред редовно запослених радника, имамо три спољна сарадника. Имамо два доктора која су тренутно на специјализацији. Очекујемо повратак једног доктора у овој, а другог у наредној години. Специјална болница за психијатрију има осам редовно запослених љекара и у овом моменту немамо проблем са недостатком медицинског кадра – закључио је Булајић.
Лијечење се врши на четири одјељења: мушко акутно, мушко рехабилитационо, женско акутно и женско рехабилитационо одјељење.

Специјалиста психијатрије др Велинка Лиздек у Специјалној болници за психијатрију ради већ 22 године. До 1. новембра прошле године, вршила је функцију начелника два мушка одјељења, акутног и акутног продужног, док је сада начелник женског рехабилитационог одјељења.
- Након толико времена рада на много тежим одјељењима, дошла сам на не баш лакше одјељење, али одјељење са једном мањом фреквенцом. Већином су то хроничне пацијентице, које овдје живе трајно. У пракси се поред психијатрије, доста бавим соматиком, односно другим гранама медицине. По потреби сам интерниста, љекар опште праксе, дерматовенеролог, али не и хирург. У таквим случајевима, пацијентице шаљемо у Болницу „Србија“ или у Универзитеску болницу у Фочи. Тренутно на одјељењу имамо 27 пацијентица, а само једна од њих није на трајном лијечењу – прецизирала је она.
На питање да ли се може повући паралела између мушких и женских одјељења, др Лиздек је нагласила да на мушким одјељењима више доминирају пацијенти склони алкохолизму и наркоманији, те да је генерално већи прилив мушких пацијената у овој Установи. Према њеним ријечима, има и жена које су корисници забрањених супстанци, али у доста мањој мјери.
- Када се пацијентица прима у Установу по први пут, преглед се обавља на женском затвореном одјељењу. У зависности од патологије, пацијентице су психотичне, депресивне и начелница женског акутног одјељења када процијени да се пацијентица може пребацити на отворено одјељење, тада ја преузимам. Упознајем пацијентицу, уколико је први пут хоспитализована, а затим радимо медикаментозно, супортивно, психо-терапијски, све зависи од случаја. Морам да нагласим да са родбином пацијентица које су трајно смјештене имамо веома отежану или никакву комуникацију, тако да смо ми једини који брину о њима – навела је докторица.
За очување менталног здравља у вријеме садашњег брзог темпа живота, др Лиздек је имала поруку да људи покушају пронаћи мир у себи, поставити реалне и оствариве животне циљеве, те додала да то није лако и да све зависи од капацитета саме личности.
У оквиру радно-окупационе терапије, у току је уређење и сађење два пластеника, сађење кромпира, као и уређење круга Установе. Руководство Специјалне болнице за психијатрију је захвалило Општини Соколац на донираном сјемену за потребе врта и пластеника, као и Комуналном предузећу „Бијељина“ које је ове године донирало цвијеће и саднице тује за уређење зелених површина.

Дугогодишњи шеф радно-окупационе терапије дипломирани специјални педагог и сертификовани окупациони терапеут Бојан Ђерић је рекао да након зиме, пацијенти више времена проводе на отвореном и воле да раде вањске послове као што су уређење животне средине и повртарски радови.
- Сијемо цвијеће, одржавамо пластеник, чистимо улице и све то је један вид позитивне терапије. Већини пацијената су познати радови у врту и пластенику, чак смо имали и пацијенте који су нама показали неке поступке производње. Једноставно, то је једно свеобухватно учење, они од нас, а ми од њих. Сви наши производи поврћа се пласирају у ресторан гдје су свакодневно на менију. Радно-окупациона терапија помаже да се пацијентима враћају неке способности, које су услијед болести биле нарушене, запуштене, дакле, способности се враћају, али усвајају и нове – нагласио је Ђерић.

Јавна здравствена установа Специјална болница за психијатрију Соколац са радом је почела 1958. године и више од 67 година бави се збрињавањем, лијечењем, рехабилитацијом, ресоцијализацијом и социјалном заштитом хроничних и акутно душевних болесника. У бившој Југославији је била једна од највећих и најсавременијих психијатријских болница.


































