Студенти представили дио политичког програма, након скупа избили инциденти

142

Студенти у блокади су, током скупа на београдском Тргу Славија, пред више десетина хиљада присутних, представили дио свог политичког програма, а пола часа након завршетка окупљања дошло је до инцидената код Пионирског парка и хапшења више особа које су се сукобиле са полицијом.

Говорници на скупу „Ти и ја, Славија“ говорили су о реформама које је потребно спровести у правосуђу, пољопривреди, образовном и здравственом систему, а академци су још једном затражили од власти да распише изборе.

Студент Електротехничког факултета Андреј Танко поручио је у свом обраћању са бине на Славији да визија Србије у којој желе да живе и остану никада није била ближа.

„Избори који су пред нама наша су шанса да коначно остваримо наше обећање — поштену власт, слободу и достојанствен живот“, рекао је Танко.

Додао је да они као студенти можда немају у сваком тренутку све одговоре, али да имају „тим људи који зна, умије и може да спроведе у дјело план оздрављења и опоравка Србије“.

Више десетина хиљада грађана присуствовало је протесту, а до Славије су дошли у организованим колонама које су кренуле из различитих дијелова града.

Главни дио скупа почео је нешто послије 18 часова и трајао је до 20 часова без икаквих проблема, а инциденти су се догодили пола часа након скупа када је мања група маскираних особа почела да на полицијски кордон, у Улици краља Милана, баца пиротехничка средства и друге предмете.

Кордон је потом почео да потискује окупљене, а министар унутрашњих послова саопштио је вечерас да су 23 особе приведене током тих нереда.

Инцидената је било и у близини Правног факултета и у Ресавској улици, а у Београдској улици оборени су контејнери са смећем.

Студенти у блокади саопштили су након нереда да је више десетина људи претучено и ухапшено, те да се неколико академаца тренутно налази у Ургентном центру и полицијским станицама.

Београдско Више јавно тужилаштво (ВЈТ) саопштило је да ће сви који су вечерас, након завршетка јавног окупљања на Славији, напали полицијске службенике бити идентификовани и процесуирани.

Директор полиције Драган Васиљевић изјавио је да се на данашњем студентском протесту на Славији окупило 34.300 грађана, као и да је скуп благовремено пријављен полицији, што је омогућило припреме за безбједно одржавање протеста.

Организација Архив јавних скупова саопштила је раније данас да снимци указују да је скуп на Славији „у рангу највећих студентских до сада“.

„Процјена масе од преко 100.000 људи је захтјевна и податке нећемо објављивати вечерас. Упозоравамо јавност на очекиване дезинформације и умањивање бројки од стране полиције и режимских медија“, навела је та организација на друштвеној мрежи Икс (X).