Свечаном академијом у Административном центру Владе Републике Српске у Источном Сарајеву синоћ је обиљежен јубилеј – 30 година Универзитета у Источном Сарајеву.
Свечаној академији присуствовали су бројни гости међу којима су и предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић, министар за научно-технолошки развој, високо образовање и информационо друштвое Срђан Рајчевић, градоначелник Источног Сарајево Љубиша Ћосић, начелници локалних заједница и бројни научни радници.
Ректор Универзитета у Источном Сарајеву Милан Кулић захвалио је свим гостима који су се одазвали прослави крсне славе, истичући да је код православаца након Божића и Васкрса крсна слава највећи породични празник.
„Ми на Универзитету у Источном Сарајеву смо мало већа породица и, даће Бог, да ће нас у идућим годинама и генерацијама бити више. Предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић је рекао да Универзитет у Источном Сарајеву има неке специфичности које су јединствене у свијету, а то је да је дислоциран у десет локланих заједница и градова, од Требиња до Добоја и Брчког“, рекао је Кулић.
Ректор Универзитета у Источном Сарајеву је нагласио да та специфичност има своје предности, јер је тиме заустављено исељавање из овог дијела Републике Српске.
„Нисмо дозволили да овај дио Републике Српске демографски, економски, културно одумире. Образујемо младе кадрове који остају овдје и формирају породице.
Међутим, има то сигурно и одређених недостатака, а то је велики простор који покривамо и проблем у функционисању“, рекао је Кулић.
Он је изразио захвалност Влади Републике Српске уз чију помоћ се свих 30 година функцинисања Универзитеа превазилазе проблеми.
Кулић је подсјетио да су инвестиције протекле и ове године и оно што се очекује у наредној години достигле око 20 милина КМ, те да ће са студентским домом то достићи и 25 милиона КМ.
„То је први пут у историји Универзитета у Источном Сарајеву да се улаже тако велика сума новца. И то је добро, јер још једном потврђује опредијељеност Владе за овај Универзитет и овај дио Републике Српске“, истакао је Кулић.
Током свечане академије додијељена су признања свима који су од 1992. године учествовали у стварању и помагали развоју Универзитета у Источном Сарајеву, али и најбољим студентима и истраживачкима.
Начелник општине Истична Илиџа Маринко Божовић који је добитник Повеље, захвалио је руководству Универзитета у Источном Сарајеву које је препознало подршку ове локалне заједнице и свих његових претходника.
Он је подсјетио да је Правни факултет Универзитета у Источном Сарајеву основан на територији некадашње Српске Илиџе, а да данас, упркос чињеници да ниједан факлутет није смјештен на подручју ове локалне заједница, општина Источна Илиџа година помаже Универзитет.
Прослава Дана Универзитета и крсне славе Светих Ћирила и Методија почело је јутрос обредом ломљења славског колача у храму Светог Василија Острошког на Вељинама и промоцијом доктора наука.




































