Ученици драмске секције Средњошколског центра „Василије Острошки“ из Сокоца синоћ су у Духовном центру Храма Светог пророка Илије одиграли представу „Пилипенда”, прикупивши износ од 750 конвертибилних марака намијењен за одлазак ученика на екскурзију.

Организатори су одлучили да дио прикупљеног новца дају Основној школи „Соколац“ да би помогли неког од ученика који нема довољно новца за одлазак на екскурзију. Мањи дио од синоћ прикупљених средстава намијењен је средњошколцима лошијег материјалног стања за џепарац.

Професор српског језика и књижевности Ана Марић истиче да води драмску секцију више година и да се труде да припремају представе на различите теме, од комедије до трагедије.
- Српски реализам је богат разноврсним мотивима али и оштрим критикама друштва и лоших особина. „Пилипенда“ је дјело које нас учи да будемо истрајни и да је образ најважнији. Представу је написао Сима Матавуљ, наш познати писац реализма а говори о храбром и пркосном далматинском сељаку православне вјере који ни по коју цијену није хтио да прода своју вјеру. Наслов „Пилипенда“ заправо значи онај који носи бакљу и представља свјетлост вјере – појаснила је она.

Према њеним ријечима, људи су се данас нажалост удаљили од позоришта, читања и умјетности генерално, али се нада да ће се то промијенити јер је напредак нације могућ једино кроз културу и образовање.
- Трудимо се да свака наша представа буде хуманитарног карактера. Углавном скупљамо новац за лијечење дјеце, али овог пута повод је одлазак ученика на екскурзију. Неки ученици нису у могућности обезбиједити новац за одлазак, па су њихови другари одлучили да им помогну кроз организовање ове представе. Припремали смо се неколико мјесеци и окупљамо око петнаест ученика који заиста воле рад у драмској секцији, труде се и сваки пут су све бољи. Нама свима је драмска секција одмор и уопште то не гледамо као неку обавезу – нагласила је Марићева.

Главне улоге у представи играју Милица Тешановић ученица трећег разреда Гимназије рачунарско-информатичког смјера и Павле Боровчанин ученик четвртог разреда Гимназије општог смјера.
- Активан сам члан драмске секције од шестог разреда основне школе. Глумим Јелу, жену од Пилипа. У представи се говори о тешком положају сељака док је владала царска вјера. Представљам жену која је налазила у том добу и којој је било тешко, јер су тада жене радиле послове које данас углавном раде мушкарци – навела је Милица, која је предсједник Савјета ученика у Средњошколском центру „Василије Острошки“.
- Био сам почаствован када ме је Милица позвала да глумим јер у овој представи учествују само одабрани људи из драмске секције. Глумим старог далматинског сељака Пилипенду, Пилипа Баклину који се бори против свих усташа који га приморавају да се препише у ту царску вјеру која се спомиње кроз цијелу ову причу. Пилипенда иако остаје без свега и принуђен је да распрода све што има, остаје чврст у својој вјери – додао је Боровчанин.

Ученица четвртог разреда средње школе Ивана Гутаљ на представи је имала улогу наратора, некога ко прича причу и појашњава све што се дешава на сцени.
Директор Средњошколског центра „Василије Острошки“ Дејан Боровчанин истакао је да се ова установа поноси својим талентованим ученицима, да је ово још једна у низу акција са циљем помоћи ученицима који нису у могућности обезбиједити новац за екскурзију, те нагласио да новац неће бити препрека.
- Ово је једна од посљедњих активности и мислим да ћемо са овим чином успјети сваког ученика послати на екскурзију, без обзира на његово финансијско стање. Грађани су се до сада одазивали и на турнирима и другим видовима акција, као и соколачки привредници и физичка лица. Највише ме радује та праведна расподјела између ученика, јер носилац свих ових активности је Савјет ученика, а они најбоље знају коме је помоћ најпотребнија. На екскурзију путују ученици трећих разреда у периоду од 11. до 18. маја. Дестинација је Паралија у Грчкој – рекао је Боровчанин.

Публика је синоћ имала прилику и да чује и Хор Основне школе „Соколац“ и вокалне солисте – ученике Средњошколског центра на Сокоцу.
Ученици драмске секције одиграће још једну представу у наредном мјесецу поводом предстојеће школске славе Светог Василија Острошког. Како је најављено, ученици ће се представити у различитим талентима, пјевању, глуми и рецитацијама.




































