У просторијама Спортске дворане Соколац данас је одржана акција добровољног даривања крви на којој је прикупљено 45 доза ове драгоцјене течности.
Акција је као и претходних пута, спроведена у организацији Актива добровољних давалаца који дјелује при Општинској организацији Црвеног крста „Соколац“ а за потребе Службе трансфузије „Касиндо“.

Шеф ове Службе др Јелена Стојановић Лукић је захвалила соколачком Црвеном крсту и свим волонтерима на преданом раду у ширењу добровољног давалаштва крви на Сарајевско-романијској регији.
- Када су у питању залихе крви, оне су нажалост све потребније. Само у мјесецу септембру, издали смо око 400 компоненти крви. Разлог је између осталог што се све више оперативних захвата врши у нашој здравственој установи – Болници „Србија“. Потребне су велике количине крви да би се сви пацијенти оперисали и да не би било чекања – објаснила је она.

Она је нагласила да нису довољне само редовне акције, којих би, према њеном мишљењу требало бити више.
- Нама би одговарало када би сваке седмице имали по једну овакву акцију, зато ћу позвати и друге да се у својим колективима организују и поведу примјером Црвеног крста „Соколац“. Велики је проблем када некоме треба крв, јер, све се може купити али крв не може. Не може се ни направити и то је лијек који спашава живот а који можемо добити само ако је неко други хуман, испружи руку и не пита коме та крв иде. На регији имамо велики број лица која повремено дају крв, на позив и који немају чак ни књижице доборовољних давалаца. Апеловала бих на њих да учествују редовно на акцијама које организујемо, јер ћемо једино тако бити сигурни да ће за свакога коме затреба, бити довољно крви – додала је др Стојановић Лукић.

Одборник у Скупштини општине Соколац и наш суграђанин Бојан Шиљак, добровољни је давалац крви неколико година, а данас је крв дао пети пут.
- Добровољно даривање крви представља чин одговорности и солидарности. Кажу да једна доза крви може спасити три живота и сматрам да је то гест који свако ко је у могућности и коме здравље дозвољава треба да уради. Позвао бих све суграђане али и људе са регије, да подрже овакве акције у својим мјестима, јер даривање крви значи спашавање живота – поручио је Шиљак.
Младен Мачар, предсједник Актива добровољних давалаца који дјелује при Општинској организацији Црвеног крста „Соколац“ и сам је редован добровољни давалац који је до сада дао крв 32 пута.
- На сваких три мјесеца, у Сокоцу организујемо акције добровољног даривања крви, мада се понекад дешава и по једна ванредна, тако да на годишњем нивоу имамо између четири и пет акција. Осим тога, често радимо и породична давања што не ради ниједно удружење ове врсте у Босни и Херцеговини. Сваки дан радимо и сваки дан имамо позиве да је крв потребна приликом саобраћајних незгода, операција, као и за труднице. До краја године, планирамо још једну акцију у децембру. Данас имамо пријављено 60 добровољних давалаца и надам се да ћемо премашити тај број са прикупљеним дозама крви. Имамо веома добар одзив, али бих позвао људе који се још нису прикључили нашем Активу, а ни одлучили за добровољно даривање крви да то учине, јер је то један хуман позив и без крви се једноставно не може. Данас је 32. пут како дарујем крв од своје осамнаесте године. Сваки пут кад дарујем крв, прелијепо се осјећам, јер знам да ћу тамо некоме да помогнем, да некоме спасим живот и то је нешто што се не може купити – нагласио је Мачар.

Била је ово трећа акција добровољног даривања крви у Сокоцу у овој години, а иста је одржана под слоганом „Спаси живот – даруј крв“. Акцији су се одазвала 54 даваоца.





































