ЗА 14 ЛОКАЛНИХ ЗАЈЕДНИЦА 1,2 МИЛИОНА КМ

БиХ - Министарство за људска права и избјеглице, Фонд за повратак

116

Министар за људска права и избјеглице у Савјету министара Севлид Хуртић и директор Фонда за повратак БиХ Срђан Шекара потписали су са представницима 14 општина и градова у БиХ споразум о сарадњи на реализацији пројеката обнове и изградње комуналне и социјалне инфраструктуре, у вриједности од 1,2 милиона КМ.

За пројекте електрификације додијељена су и средства Вишеграду у износу од 100.000 КМ, док су споразуме потписали представници општина Билећа, Чајниче, Фоча, Источни Мостар, Калиновик, Невесиње, Пале, Рогатица, Соколац, Трново, Витез, те градовима Горажде, Мостар и Нови Травник.

Хуртић је рекао да је Министарство за људска права и избјеглице у Савјету министара у свом буџету за ову годину добило више од 10 милиона КМ за инфраструктурне пројекте у БиХ, тако да се данас завршило треће потписивање уговора, док је у петак, 15. маја, планирано потписивање уговора у Добоју.

Према његовим ријечима, пет милиона КМ намијењено је локалним заједницама, а исто толико и вјерским заједницама у БиХ за рјешавање проблема.

„Драго нам је што и Савјет министара и БиХ стоје иза сваке локалне заједнице. Онај ко кандидује пројекат пролази процедуру у којој комисија одлучује ко ће и колико добити средстава“, рекао је Хуртић новинарима у Сарајеву.

Он је навео да су локалне заједнице кандидовале оне пројекте чије рјешавање им је било битно, приоритетно, а приоритет су имале повратничке заједнице, расељена лица и инфраструктурни пројекти.

Шекара је појаснио да је улога Фонда у цијелом овом процесу финансијска реализација одобрених пројеката, као и да пројекте одобрава Комисија за избјегла и расељена лица.

„По завршетку комплетне процедуре, потписивања уговора, извођења радова на терену и успјешног окончања пројеката, ми смо ти који ће одобрена средства исплатити извођачима радова“, рекао је Шекара.

Он је навео да је Фонд поуздан партнер не само Министарству и Комисији надлежној за његов рад, већ и општинама и градовима, те истакао да институција на чијем је челу стоји на располагању локалним заједницама, да помогну и у евентуалним формално-правним недоумицама.

Начелник Невесиња Миленко Авдаловић рекао је да је ова локална заједница добила 90.000 КМ, те додао да ће се од ових средстава радити пут у мјесној заједници Оџак, гдје живи мјешовито становништво, односно повратничка популација.

Према његовим ријечима, изводиће и грађевинске радове на изградњи помоћног терена са вјештачком травом у спортском комплексу у новом насељу у Невесињу, што ће сигурно много значити омладини, јер је читава општина упућена на те спортске објекте.

Он је навео да ће ова средства помоћи општини, али и другим локалним заједницама, јер ти, условно речено, мали пројекти много значе обичном човјеку, омладини и људима који су се вратили у своја родна мјеста.

„Ово видим као конкретно улагање у стварање услова за љепши и достојанственији живот, као и побољшање инфраструктуре, не само у граду већ и у насељеним мјестима, која су понекад и 30 или 40 километара удаљена од центра општине“, рекао је Авдаловић.

Замјеник начелника Фоче Весна Рашевић рекла је да Министарство већ годинама успјешно подржава општину у њеним настојањима да људима обезбиједи услове достојне живота.

„Овом приликом смо процијенили да је потребно побољшати водоснабдијевање једног дијела општине. Ради се о докаптирању одређеног изворишта, чиме ћемо повећати капацитет и побољшати снабдијевање водом грађана. То је и пољопривредно подручје, па ће постојати могућност и за наводњавање. Најважније је да ће људи који ту живе имати боље услове“, истакла је Рашевићева.